2011 m. sausio 16 d., sekmadienis

Regėjimas atstatytas. Legenda gyva :)

Kažkaip man spontaniškai mintis atėjo apie rudenį vykusią kelionę žirgais iki Juodosios jūros ir kai žirgai gėrė vandenį iš Juodosios jūros, projekto tinklapyje atsirado pranešimas “Žirgus pagirdėme Juodojoje jūroje. Legenda gyva.“ Bet ne apie istoriją aš čia noriu pakalbėti.
Vakar oficialiai pasižymėjau, kad matau normalų regėjimą atitinkančią eilutę oftalmologų (Snelijaus) lentelėje, tad oficialiai jau leidžiu sau kalbėti kitiems apie metodiką, kaip atstatyti regėjimą. Metodiką, kuri be jokio skalpelio, jokio įsikišimo į žmogaus organizmą leidžia atsikratyti akinių.
šioji terapija atsirado prieš šimtą metų, kai vienas jaunuolis William Bates, Amerikos oftolmologas, dirbdamas su indėnais išvystė savo supratimą apie žmoaus regėjimą ir išvystė šią gydymosi metodiką. Visų pirma, jis atkreipė dėmesį, kad nė vieno paciento, kuris pradėjo nešioti akinius, regėjimas nuo to nepagerėjo. Kai kurie indėnai ilgų kelionių metų pamesdavo akinius ir grįžus jiems pas W. Bates pasitikrinti regėjimo, pasirodydavo, kad jie puikiausiai mato, lyg nieko nebuvę. Visos problemos su regėjimu žmonijoje atirado nuo tada, kai atsirado plačiai prieinamos knygos, laikraščiai, televizoriai, kompiuteriai. Mes dešimtis tūkstančių metų esame įpratę žiūrėti į tolį - kaip medžiotojai ieškoti savo aukos. Ir kai užsidarome artimuose atstumuose, nebepakeliam galvos į tolumas, tai regėjimas ir blogėja.
Kaip žmogus sugeba prisitaikyti matyti skirtingus atstumus? Šiuolaikinė medicina skelbia, kad akies lęšiukas yra valdomas raumenų ir raumenys keistami lęšiuko išsigaubimą valdo atstumą, kurį gerai matome. W. Bates tuo tarpu išmąstė, kad yra visiškai kitaip. Akis yra valdoma šešių raumenų ir tie raumenys keičia pačią akies formą. Normalioje, ramybės būsenoje akis yra rutulio formos, tuo tarpu, kai norime kažką pažiūrėti arti, tai raumenys įsitempia ir akis tampa elipsoido formos. Žodžiu, pagal mediciną, keičiama atvaizduojamo lęšiuko laužiamoji geba, pagal W. Bates - atstumas, kuriame atvaizduojame.
Kokia ta gydymo metodika? Ji pagrįsta dviem mokslais - psichologija ir fiziologija (todėl medicina jos ir nepripažįsta). Treniruodami tuos raumenis, kurie valdo akies formą, palaikysime gerą akių sportinę formą, o savo mintimis, suvokimu, teigiama energija, leisime smegenims suprasti, ką reiškia gerai matyti. Nes regėjimas tai ne tik akių priimama informacija, tai taip pat ir smegenų gebėjimas tą informaciją iškoduoti į matymą. Taigi, niekada pratimų nedarykite, būdami blogos nuotaikos, suirzę ir pan.
Kokie pratimai? Yra trys svarbiausios metodikos: akių atpalaidavimas (palmingas), akių mankšta ir soliarizacija.
Akių atpalaidavimas yra visų svarbiausias. Ypač daug skaitant ar dirbant kompiuteriu. Bent kas valandą aktyviai varginant akis reikia tuo užsiimti. Visiškai delnais uždengti akis, kad nepakliūtų jokia šviesa ir Ir ramiai pabūti užmerkus akis kokią minutę, nuolatos galvojant vien teigiamas mintis ir sau sakant, kad “mano akys geros, aš matau tikrai gerai, mano akys atsipalaidavusios, aš esu laimingas...“ Teigiamos mintys veda prie visiškos raumenų laisvės, visiško atsipalaidavimo. Paskui akis atidengti, smarkiai užsimerkti ir keliolika kartų tankiai pamirksėti. Tai pagal anglišką terminologiją yra vadinama palmingu.
Akių mankšta. Kokius du tris kartus per dieną. Pratimus atlikti po 3-10 kartų. Pradžioje patariama po tris kartus kartoti kiekvieną pratimą. Pats jaučiau, kad pirmąsias kelias dienas akis skauda - raumenys daug dirba kaip niekad ir jaučiamas raumenų skausmas. Vėliau atliekamų pratikų kiekį galima didinti. Atliekant pratimus akys turi būti atsipalaidavusios. Prieš atliekant pratimus ir po kiekvieno reikia tankiai ir lengvai pamirksėti - taip atpalaiduojamos akys. Pratimai: 1. Pažiūrėti į viršų - žemyn (3x-10x) 2. Kairėn - Dešinėn. 3. Įstrižaine Viršun kairėn - apačion dešinėn. 4. Viršun dešinėn - Apačion kairėn. 5. Brėžti kvadratą: viršun dešinėn - apačion dešinėn - apačion kairėn - viršun kairėn. 6. Brėžti kvadratą į priešingą pusę. 7. Brėžti apskritimą pagal laikrodžio rodyklę: 12h - 3h - 6h - 9h. 8. Brėžti apskritimą prieš laikrodžio rodyklę. 9. Brėžti gyvatėlę vertikaliom linijom, tarkim pradedant nuo kairės viršaus žemyn - aukštyn - žemyn - aukštyn slenkant į dešinę pusę. Ir analogiškai grįžti į kairę. 10. Brėžti gyvatėlę horizontaliom linijom. Tarkim iš viršaus kairėn - dešinėn - kairėn - dešinėn slenkant į apačią ir taip pat grįžt į viršų.
Soliarizacija: Galima žiūrint į Saulę užmerktomis akimis arba į žvakės šviesą atmerktomis akimis. Atlikti pasisukimus visu korpusu, nefiksuojant žvilgsnio į jokį konkretų tašką, kad Saulės/žvakės šviesa skenuotų regėjimo lauką. Realiai kokia keliašdešimt kartų pasisukioti, turėtų likti šviesos linijos regėjimo lauke. Po šios šviesos terapijos reikia atlikti palmingą tol, kol išnyks ryškios šviesos paliktos linojos tinklainėje. Aš kartą per dieną tai atlieku.
Šie pratimai subalansuoti trumparegiams, tad nebuvau tikras, ar jie man padės. Mano problema - astigmatizmas. Nešiojau akinius, kurie daugmaž vertikaliai buvo 0 D, o horizontaliai +5 D laužiamosios gebos, cilindrinį lęšį. Žodžiu vaikystėje nevisiškai išsivystė horizontalūs akies raumenys ir mano akis tapo netaisyklingos formos.
Esu pasikabinęs kambary oftolmologų lentelę (Sneijaus lentelę) ir sekiau progresą. Datos tokios:
Gruodžio 12 pradėjau akių mankštą.
Gruodžio 13 pirmasis tikrinimasis - matau 5 eilutę (20/40 - matymo lauke išskiriamas 2 minučių erdvinis kampas).
Gruodžio 15 mačiau 6 eilutę - 20/30 - 1,5 minutės išskyrimo kampas.
Gruodžio 21 mačiau 7 eiltuę - 20/25 - 1,25 minutės erdvinis kampas
Sausio 14 mačiau 8 eilutę - 20/20 - 1 minutės erdvinis kampas. Norma.

Svarbiausia nenustoti mankštinti akių. Čia kaip ir su dantų valymu - nori, kad jie būtų sveiki, reikia juos reguliariai valytis.

Sėkmės visiems, pradėsiantiems šia metodika gydytis akis.

18 komentarų:

mila rašė...

Saunuolis :) O tai profilaktikai tinka ar tik atstatymui?

Ypac mane nustebino, kad truko 1 menesi, ne koki pusmeti!! :)

mila rašė...

Ir dar... kai rudeni kalbejom tai kreivai sypsojais kad psichologija ne mokslas :P

Justinas rašė...

Profilaktikai tikrai tinka.
Mane ir nustebino greitas progresas. Čia gal palengvino situaciją tai, kad man nereikia abiejų akių suvedimo atlikti :) Nes svarbiausia yra išmokti kitaip žiūrėti. Į tolimus objektus tik visiškai atsipalaidavusiom akimis gali įsižiūrėti.
O dėl psichologijos, tai nuomonės nepakeičiau ;) Moksline tiriamąja prasme, kuo yra taip mėgiami fiziniai mokslai, psichologija nėra mokslas, bet plačiąja prasme - taip mokslas ;)

ichmbch rašė...

Šitas geras!

Sveikinu nusiėmus akinius :)

O yra analogiška metodika subalansuota ir toliaregiams?

Justinas rašė...

Šita metodika tinka visiems, tik trumparegiams reikia išmokti atpalaiduoti akis, o toliariegiams daugiau ištreniruoti raumenis, nes:
trumparegių akys nesugeba grįžti į normalią rutulio formą - per daug įtemptos, tuo tarpu trumparegių nesugeba įsitempti iki normalaus elipsoido - neišsivystę akių raumenys.

... rašė...

Pala, aš tai pavyzdžiui labai blogai matau, tai nejaugi man regėjimas irgi per mėnesy atsistatys?? Tu matyt matei tik bišky blogai todėl tau ši mankšta ir padėjo... O ką daryt tiem kas mato jau labai blogai ir nėra vilties kad jos pagis ? :S

Anonimiškas rašė...

MIAU

LastQ rašė...

Geras, padariau viena pratimų seriją ir toks keistas jausmas. Man akys yra kažkas keisto, man išrašė akinius, liepė nešioti visą laiką, žinoma, kur aš nešiosiu. Užmečiau kažur, po metų vėl turėjau patikrinimą ir man akinius nuėmė. Dabar rega nesiskundžiu, bet man liepė juos užsidėti dirbant... Taip aš ir nesupratau, kam akiniai reikalingi XD reikės išmėginti šita mankštelę ilgesnį laiką, pažiūrėsiu, ką kitaip metais man sakys okulistai
O tu pats, vis dar taikai šia mankštą?

Justinas rašė...

Nu žinok dabar labai retai mankštą padarau. Tobulai nematau, bet labai diskomforto nejaučiu.

Gal šiek tiek, kai dainuojam naujus kūrinius, sunku žodžius suskaityti, kai reikia staigiai sekti natas ir žodžius. :)

Anonimiškas rašė...

aš jau beveik mėnesį bandau atstatyti regėjimą, esu trumparegė, bet kolkas jokio rezultato, nepagerėjo nei kiek, nors optimizmas dar neblėsta, stengiuosi nuotaiką (maždaug kaip faina, aš matysiu viską puikiai) plaikyti. Šiaip norėjau paklausti dėl soliarizacijos, o tas keliasdešimt kartų tai 20 - 30? Skaičiau apie šį pratimą, bet nebuvo nurodyta kiek laiko jį daryti, tai ir nesupratau ar užtenka vieną minutę ar visas 10 ;D o šiaip darydavau apie 40 pasisukimų...

Justinas rašė...

Atsiprašau, kad taip ne iš karto atrašau,
Dėl pastangų ir noro pasiekti rezultatą sveikinu. Kiekvienam matyt individualiai tas gerėjimo procesas vyksta ir negali pasakyt, kada bus progresas ir ar bus progresas ryškus...
O dėl soliairzacijos kiekio tai jau čia improvizuot reik :) Aišku niekada jos nebus per mažai, tai kiek kantrybės yra, tiek ir kartoti. Na, aš irgi sakykim apie 40 kartų sukiojuosi, bet galima ir visą dieną prasisukioti, blogiau tikrai nebus :)

jnjn rašė...

Sveiki, domiuosi akių pratimais ir pats jais užsiimu. Norėčiau suburti bendraminčius. Justinai, jei domina dalyvauti tokiame susitikime ir galbūt pasidalinti patirtimi, parašyk man į email’ą tiesiogiai. Dėkui!

Anonimiškas rašė...

Sveiki. Noriu paklausti, kadangi esu trumparegis (kairė -0.30, dešinė -0.90) ir man reikia atlaisvinti skersinius raumenis, tai ar tiktų tokia akių mankšta "near to far shifting" ? Kadangi jų metu pagrinde dirba būtent skersiniai raumenys, tai žodžiu juos su šiuo pratimu išmokini įsitempti kada reikia ir atsipalaiduoti, kada reikia į tolį, toliau žinoma soliarizacija ir palmingas. Radau neblogą video apie bates metodiką: http://www.youtube.com/watch?v=pVVbbQ12Xi4. Dar butu klausimas. Nekalbant apie tai, jog svarbu mityba, jokio streso, jokių kompų ir daryti prieš valgį pratimus ir t.t (dienotvarkė atitinka reikalavimus) ar reikia dar kažko, norint atstatyti akis. Tarkim skaidrus.lt ten skaičiau apie taisyklingus akių įpročius, tai vadinasi tie pratimai nuo žodžio "įprasti" tai ir taip išugdys tuos įpročius ?

Estela rašė...

Manau, kad puikūs pratimai ir gera alternatyva trumparegiams. O soliarizacija tai čia tas pats kas mankšta su šviesos terapijos lempos pagalba?

Unknown rašė...

Ačiū Jums už šiuos puikius patarimus. Bet bent jau dabar dar truputi lęšiai man dar gelbėja iki regėjimo atstatymo.

Ieva rašė...

Jei sugebi ilsinti akis ir nepamirsti daryti vienu ar kitu pratimu, tada galima issiversti ir be akiniu. Mano atveju buvo labai blogai, pradejau nesiot akinius, veliau man jie pradejo nepatikt, nuejau i akiu klinika ir pasidariau korekcija, nes pratimu nebeuzteko. Dabar, jau antri metai kaip po operacijos, tai visai neblogai viskas. Aisku, stengiuosi karta per diena ar kas kelias dienas daryti pratimus, taip pat nepervarginti akiu prie kompiuterio.

ar.mina rašė...

Ir as pritariu, kad svarbu akiu manksta ir ji tikrai padeda! Ypac svarbu tiems kas dirba kompiuteriu ar kita akis apkraunanti darba... Tada akiu reikia tik nuo saules ! dėl operacijos cia skaiciau pirma kart, tai manau tiems kam reikia ir gydytojai rekomenduoja tikrai geras sprendimas

http://www.optio.lt/

ma.rina rašė...

na akiu manksta tikrai yra tikrai naudingas ir geras dalykas visiems norintiems ilgiau netureti problemu ir nesiskusti akiu skausmu https://vapsva.wordpress.com/2010/08/10/tirli-pirli-akiniai/#comment-17