2013 m. sausio 2 d., trečiadienis

UV filtrai fotografijai

Neseniai blogo skaitytojams pristačiau bendrais bruožais mano pirmuosius bandymus apsipirkti kinų internetinėje parduotuvėje. Šį kartą norėčiau plačiau pakalbėti apie mano įsigytus UV filtrus, skirtus konkrečiai fotografijai.
Įsigijau tris filtrus: du filtrai buvo Emolux firmos, skirti 62 mm ir 77 mm objektyvams, o trečias buvo no-name GPE firmos UV filtras skirtas kitiniam 52 mm objektyvui. Pagalvojau, kadangi objektyvas prastas, tai nesistengsiu brangaus filtro ieškoti (pigusis kainavo 5 dolerius).
Kadangi filtrus gavau dar būdamas Italijoje, o ten po ranka buvo spektrometras, tad su kolega magistrantu nusprendėm panagrinėti UV filtrų pralaidumą.
Šiame grafike horizontalioje ašyje atidėti šviesos bangos ilgiai, vertikalioje - pralaidumo absoliutinė vertė (praėjusios per filtrą šviesos ir pradinės šviesos energijų santykis). Skaitytojams, primiršusiems optikos pagrindus, priminsiu, kad matomosios šviesos bangos ilgiai yra nuo 400 nm (violetinis kraštas) iki 700 nm (raudonasis kraštas). Taigi, trumpesni nei 400 nm bangos ilgiai yra UV šviesa. Iš grafiko matome, kad abudu filtrai sėkmingai praleidžia nemažą kiekį UV bangos ilgių - tik ties ~325 nm pralaidumas nukrenta iki 50%. Netgi paprasto stiklo charakteristika yra labai panaši. Kitaip tariant, šie UV filtrai nėra kažkuo labai išskirtiniai prieš paprastą stiklą.
Kita vertus, lyginant matomosios šviesos pralaidumą, pigus ir brangesnis filtrai skiriasi. Pigus filtras (juoda kreivė) gerokai prasčiau praleidžia mėlyną šviesą, tačiau žaliojoje-raudonojoje spektro dalyje jo pralaidumo charakteristika yra gana plokščia. Tuo tarpu brangesnis filtras (raudona kreivė) turi pralaidumo duobę ties 500 nm (mėlynai-žalia spalva). Jo charakteristika nėra tolydi lyginant su pigiu filtru, tačiau mėlynosios šviesos pralaidumas yra keliais procentais didesnis. Ir beveik visoje matomojoje zonoje jo pralaidumas yra didesnis nei pigaus filtro.
Apibendrinant šį straipsnį galima pasakyti, kad fotografiniai UV filtrai iš tikrųjų nėra UV filtrai - jie nenukerta UV spektro. Šiuo konkrečiu atveju lyginant dviejų firmų UV filtrus  galima pasakyti, kad Emolux UV filtrų nukirtimo bangos ilgis yra šiek tiek ilgesnis - jie truputį geriau atitinka UV filtro pavadinimą. Taip pat galima daryti išvadą, kad matyt jie pagaminti maišant du skirtingus stiklus - antrasis įmaišytas stiklas skirtas padidinti mėlynosios šviesos pralaidumą. Tačiau, nors ir matomosios šviesos pralaidumas yra didesnis nei pigesnės firmos filtrų, tačiau jų pralaidumo charakteristika yra šiek tiek kreivesnė.
Kas iš to paprastam fotografijo mėgėjui? Ogi visiškai nieko. Koks skirtumas, kad fotografiniai UV filtrai visiškai nepateisina savo pavadinimo, kadangi jie skirti tiktai apsauginei funkcijai - skirti apsaugoti objektyvą nuo netyčinių subraižymų. Juk subraižytą filtrą gerokai pigiau pakeisti nei subraižytą objektyvą. Pralaidumo charakteristikos netolygumas? Na, jis pakankamai mažas, kad būtų smarkiai juntamas, o tuo pačiu, juk spalvinį nuotraukos paveikslą labai norint galima atkoreguoti naudojant programinę įrangą.

Komentarų nėra: